BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Regioninės Telšių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriuje – pažangios laparoskopinės operacijos

Data

2021 03 26

Įvertinimas
1
20210317_125853.jpg

Laparoskopija – tai operavimo metodas, plačiai naudojamas chirurgijoje, urologijoje, ginekologijoje ir kitose srityse. Tokios operacijos yra pažangesnės, nes pilvo sienoje nedaromi dideli pjūviai, būna lengvesnis pooperacinis laikotarpis, pacientas gali greičiau grįžti į normalų gyvenimą.
Regioninės Telšių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas Tomas Lūža džiaugiasi, kad ligoninė turi reikiamą įrangą laparoskopiškai atlikti daugelį ginekologinių operacijų mažajame dubenyje.
Po minimaliai invazyvių operacijų diskomfortą dėl tam tikrų patologijų jautusios moterys vėl gali gyventi pilnavertį gyvenimą.
Monika GIRDVAINĖ

Pažangus operacijų metodas
Laparoskopinės operacijos – tai viena iš endoskopinių operacijų rūšių, kai gydytojas operuoja padedamas endoskopo (prietaiso, turinčio optinę sistemą ir šviesos šaltinį). Laparoskopinių operacijų metu operuojami organai, esantys pilvo ertmėje.
Gydytojas akušeris-ginekologas T. Lūža pažymi, kad ginekologijoje tai gana dažnas operavimo būdas. Operacijų metu per 3–4 nedidelius, nuo 0,5 iki 1 centimetro dydžio, pjūvius pilve, naudojant specialius instrumentus, patenkama į pilvo ertmę. Tokiu būdu operuojantis gydytojas, stebėdamas vaizdą ekrane, pilve gali atlikti įvairius manipuliacinius veiksmus.
„Pagrindiniai laparoskopinių operacijų pliusai – pacientė greičiau sveiksta po operacijos, greičiau grįžta į normalų gyvenimą, mažesnė tromboembolinių komplikacijų, infekcijų rizika. Be to, netenkama mažiau kraujo, jaučiamas mažesnis skausmas, todėl reikalinga mažiau analgetikų, moterys namo išleidžiamos tą pačią dieną ar kitos dienos ryte. Pacienčių savijauta visai kitokia, negu operaciją atlikus darant pilvo pjūvį. Po pastarosios operacijos moterys ligoninėje stebimos iki savaitės laiko“, – pasakojo akušeris-ginekologas T. Lūža.

Operacijų gausa
Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas pažymėjo, kad Regioninėje Telšių ligoninėje gydytojai akušeriai-ginekologai atlieka visas ginekologines operacijas, išskyrus išplėstines operacijas dėl piktybinių ligų.
Atliekamos įvairios laparoskopinės operacijos, pradedant nuo diagnostinių operacijų dėl neaiškios kilmės pilvo skausmų, nevaisingumo, endometriozės iki kiaušidžių cistinių darinių, gimdos miomų, gimdos šalinimo, gimdos, makšties ar gimdos kaklelio pakėlimo, fiksuojant prie kryžkaulio specialiu implantu.
Taip pat daromos visos histeroskopinės operacijos, kurių metu veiksmai gimdos ertmėje atliekami išvis be pjūvio (per makštį) įvedus endoskopą. Tokių operacijų metu šalinami polipai, miomos, sąaugos ar įvairūs svetimkūniai, esantys gimdos ertmėje. Varginant nenormaliam kraujavimui ar esant kraujavimui po menopauzės histeroskopijos metu atliekamos gimdos gleivinės biopsijos ir ištiriama dėl galimų piktybinių pakitimų.
Taip pat atliekamos gimdos kaklelio operacijos dėl ikivėžinių būklių, displazijos: gimdos kaklelio biopsijos, konizacijos.
„Nemažą dalį moterų, ypač vyresnio amžiaus, vargina šlapimo nelaikymas. Yra keletas šios patologijos tipų. Dirglioji šlapimo pūslė diagnozuojama, kai vargina dažnas šlapinimasis, šlapimo pratekėjimas esant pilnai šlapimo pūslei, nevisiško  pasišlapinimo jausmas, dažnesnis šlapinimasis naktį. Šiuo atveju reikalinga urologo konsultacija, gali būti skiriamas medikamentinis gydymas. Antrasis tipas – įtampos šlapimo nelaikymas. Tokiu atveju vargina šlapimo pratekėjimas nevalingai pakosėjus, pačiaudėjus, atliekant didesnį fizinį krūvį, šokant, sportuojant. Šlapimo nelaikymas šiuo atveju gali būti gydomas operaciniu būdu, po šlaple, per kirkšnis įvedant specialų raištį-implantą. Jis fiksuoja šlaplės vidurinį trečdalį kosulio, fizinio krūvio ir pan. metu bei išsprendžia šlapimo nelaikymo problemą.
Atliekame šias operacijas, ir būtina paminėti, kad mūsų gydymo įstaigoje, priešingai nei daugelyje kitų, specialūs implantai kompensuojami iš ligoninės lėšų. Pacientėms už juos mokėti nereikia“, – kalbėjo T. Lūža.

Apie gimdos šalinimą laparoskopiškai
Medikas pasakojo, kad seniau gimdos ar gimdos miomų šalinimo operacija Regioninėje Telšių regioninėje būdavo atliekama laparotomijos būdu, padarant pjūvį pilvo sienoje.
Nuo praėjusių metų rugpjūčio ligoninė įsigijo naują specialią įrangą ir laparoskopinį smulkintuvą, leidžiantį tokias operacijas atlikti minimaliai invazyviai – laparoskopiškai.
Laparoskopijos būdu gali būti šalinama gimdos mioma, gimdos dalis be kaklelio (dalinė gimdos šalinimo operacija) arba visa gimda bei kiti organai.
Laparoskopinės gimdos šalinimo operacijos dažniausiai atliekamos dėl gimdos miomų, endometriozės, kai vargina gausūs kraujavimai iš gimdos ir kitas gydymas būna neefektyvus arba miomos užauga tokio dydžio, kad spaudžia aplinkinius organus, sukelia diskomfortą, skausmą, trukdo kvėpuoti.
„Šalinant gimdą laparoskopiškai, kiaušidės, gimdos kaklelis, jei juose nėra pakitimų, išsaugomi. Specialiu smulkintuvu susmulkinama ir iš pilvo ertmės pašalinama tik gimda ar miomos.
Po tokios operacijos moteriai nesukeliama menopauzė, neįvyksta hormonų pokyčių, nes kiaušidės toliau gamina hormonus, nors mėnesinių ir su jomis susijusių bėdų nebelieka.
Diskomfortas pašalinamas, o gyvenimas toliau išlieka pilnavertis. Džiaugiuosi, kad Žemaitijos moterims galime pasiūlyti gana komfortišką gimdos miomų ar gimdos šalinimo alternatyvą“, – sakė akušeris-ginekologas.
Kitose Telšių apskrities ligoninėse gimdos šalinimo operacijos laparoskopiškai kol kas nėra atliekamos.

Ragina nedelsti
T. Lūža savo darbo praktikoje teigia sutinkantis moterų, kurios nesiryžta iš karto darytis operacijos, kurį laiką tai atidėlioja, nors procedūra ir būtina.
Tokias pacientes medikas ragina nedelsti ir, pasitarus su srities specialistu, priimti palankiausius sprendimus. Delsiant būklė neretai pablogėja.
„Normali gimdžiusios moters sveika gimda sveria apie septyniasdešimt gramų, o negimdžiusios – apie penkiasdešimt gramų. Būna taip, kad tenka šalinti pusės kilogramo ar didesnes nei kilogramo svorio gimdas. Taip nutinka gimdoje augant miomoms, kurios didėja ir sukelia įvairiausių sutrikimų. Jos deformuoja gimdos ertmę, dažnai yra gausaus kraujavimo mėnesinių metu priežastis, kas sukelia didelį diskomfortą, gali privesti iki mažakraujystės ar net kraujo perpylimų. Be to, esant didelėms miomoms, laparoskopiškai jų pašalinti gali nebepavykti.
Koks gydymas skirtinas, nusprendžiama atsižvelgiant į miomų skaičių, jų lokalizaciją, dydį, moters amžių, reprodukcinius lūkesčius.
Kartais užtenka tik stebėti pakitimus, o kartais operacinis gydymas būtinas. Žinoma, operacija ne vienam yra bauginantis dalykas, galimos komplikacijos, infekcijos, kraujavimas. Tačiau bet kokiu atveju, jeigu operacija reikalinga ir atlikta tinkamu būdu – tai sumažina sergamumą, pagerina bendrą savijautą ir padeda suteikti pilnavertį gyvenimą“, – įsitikinęs Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas.

Planuose – „Žaliasis koridorius“
Gydytojas T. Lūža pažymėjo, kad Regioninės Telšių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriuje visos minėtos operacijos nuo sausio atliekamos įprastai – suvaržymų dėl pandemijos nėra. Planinės paslaugos laikinai buvo pristabdytos tik praėjusių metų lapkričio–gruodžio mėnesiais, kai to nebuvo įmanoma atlikti dėl personalo stygiaus – dalis darbuotojų sirgo, turėjo izoliuotis.
„Bendradarbiaudami su Telšių apskrities asmens sveikatos priežiūros įstaigomis, planuojame steigti „Žaliąjį koridorių operacijoms“. Tai leistų pacientėms, kurioms dėl tam tikrų patologijų rekomenduojamas operacinis gydymas, į konsultaciją pas gydytoją dėl operacijos paskyrimo patekti greičiau. Sieksime, kad moterims nereikėtų laukti konsultacijos dėl operacijos ar jos apimties mėnesį ar ilgiau – joms pagalba būtų suteikta pirmumo tvarka, per savaitę ar dvi“, – apie planuojamas naujoves pasakojo Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas.

Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas T. Lūža su šio skyriaus darbuotojomis
Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas T. Lūža su šio skyriaus darbuotojomis.