Istorija
XVIII a. Telšiai, nors ir buvo apskrities centras, savo ligoninės neturėjo. 1797 m. mieste buvo tik felčeris. 1845 m. atidaryta 20 lovų ligoninė name Kalno g. 10. Dauguma pacientų buvo miesto ir apskrities varguoliai. Turtingieji gydydavosi privačiai namuose.
1860-1861 m. atidaryta 25 lovų karo ligoninė, neaptarnavusi vietos gyventojų, bet personalas laisvu laiku gydė telšiškius. 1887 m. miesto ligoninė buvo perorganizuota į apskrities ligoninę. Išlaikoma iš apskrities pajamų, gautų iš prekybos pajamų mokesčio ir asmenų, turinčių nekilnojamojo turto, pramonės įmonių. 1891 m. Telšių apskrities gydytoju pradėjo dirbti Pranciškus Šimkevičius, baigęs Dorpato Imperatoriškojo (Estija, Tartu) universiteto medicinos fakultetą.
Po 1893 m. kilęs gaisras nuniokojo ligoninės pastatą. Kur ji persikėlė nėra žinoma.
Apie 1910 m. Kalno gatvėje, Nr. 382 (dabartinės ligoninės vietoje) buvo atidaryta nauja 30 vietų apskrities ligoninė. Patalpas apskrities savivaldybė nuomojo iš Telšių miesto gyventojo A. Stanevičiaus. 1919 m. vasario 25 d. oficialiai Telšių apskrities gydytoju paskirtas Jonas Mikulskis. Ligoninės personalą sudarė gydytojas, felčeris, gailestingoji sesuo ir ūkvedys. Seselė ir felčeris gyveno ligoninės pastate, todėl ir naktį galėdavo suteikti medicininę pagalbą. Ligoninės ir personalo išlaikymui lėšas skirdavo apskrities komitetas. Vienos paros gydymas turtingesniems gyventojams ligoninėje kainavo 10 auksinų. Operacijos – nuo 20 iki 100 auksinų. Beturčiai ir sergantys užkrečiamosiomis ligomis gydyti apskrities ir valsčių lėšomis. Apie sergančius užkrečiamomis ligomis ligoninė kas 10 d. informuodavo apskrities gydytoją.
1920 m. Telšių apskrityje buvo 10 gydytojų, 5 iš jų gyveno ir dirbo Telšiuose, o 1928 m. apskrityje buvo 14 gydytojų, 5 iš jų - Telšiuose. 1926 m. prie Telšių ligoninės atidaryta ambulatorija, o 1927 m. birželio 1 d. ligoninės vedėju ir gydytoju paskirtas chirurgas Bronislovas Zienkovičius. Ligoninėje tuo metu buvo 4 skyriai: chirurginis, terapinis, akušerinis – ginekologinis ir infekcinis, kuriuose vienu metu galėjo gydytis iki 40 ligonių.
1927 m. liepos mėn. Telšiuose atidaryta akių ligų ambulatorija. Jai vadovavo gydytojas J. Mikulskis. 1931 m. Telšių ligoninėje dirbo gydytojas, akušerė, dvi gailestingosios seserys ir dvi sanitarės. 1932 m. įkurta ligonių kasa, kuriai vadovavo Mečislovas Gedvilas. Į ją darbininkai ir tarnautojai mokėjo dalį savo atlyginimo, didžiąją ligonių kasos išlaidų dalį padengdavo darbdaviai. Tų pačių metų gruodžio 27 d. Telšių apskrities valdyba nupirko pastatus ligoninei. Ten įsikūrė ir užkrečiamų ligų skyrius.
1935 m. apskrities ligoninė jau turėjo 2 mūrinius pastatus. Pirmajame aukšte įsikūrė infekcinis ir vidaus ligų skyriai, antrajame – ambulatorija, mažų operacijų operacinė, raštinė. Naujajame pastate buvo įrengtas chirurginis ir akušerijos ginekologinis skyrius. Iš visų palatų buvo įvesta signalizacija į sesučių kambarį. Miesto elektrinė ištisą parą aprūpindavo ligoninę elektra. Buvo vandentiekis, kanalizacija. 1938 m. balandžio 7 d. architektas Steponas Stulginskis parengė Telšių apskrities savivaldybės ligoninės praplėtimo projektą. Pagal jį buvo numatyta Kalno/Stadiono gatvių sankirtoje esančios senosios ligoninės prastos kokybės korpusą ir virtuvės pastatėlį nugriauti, ligoninės tūrį dvigubai prailginti. Senajame korpuse, kaip ir buvo, paliktos šešiavietės palatos, o naujajame suplanuotos vienvietės ir dvivietės.
1939 m. vokiečiams okupavus Klaipėdos kraštą, Telšių ligoninės direktoriumi ir Chirurgijos skyriaus vedėju paskirtas gydytojas Leonardas Plechavičius. Iš Klaipėdos į Telšius gyventi ir dirbti persikėlė otolaringologė O. Purtokaitė, kuri teikė medicininę pagalbą viso krašto gyventojams. 1943 m. baigtus statyti naująjį korpusą, apskrities ligoninė turėjo 140 stacionarių lovų. Veikė chirurginis, terapinis, akušerinis – ginekologinis, otolaringologinis, infekcinių ir vaikų ligų skyriai. Gydytojai gavo naują modernią aparatūrą iš Vokietijos. Įrengtas rentgeno kabinetas, laboratorija.
Nuo 1944 metų Telšių rajono ligoninėje dirbo trys respublikoje nusipelnę gydytojai -J.Prancūzevičiūtė, kuriai nusipelniusio gydytojo vardas 1952 m. suteiktas už sėkmingą darbą kovoje su venerinėmis ligomis; Gydytoja O.Purtokaitė, kuriai nusipelniusio gydytojo vardas 1971 m. suteiktas už nuoširdų darbą otorinolaringologijoje; bei gydytoja L.Cirkova, kuri 1983 m. už sėkmingą darbą vaikų ligų skyriuje pelnė nusipelniusio gydytojo vardą.
1970 m. Telšių rajono centrinė ligoninė jau turėjo 200 lovų, kuriai vadovavo gyd. R.Požėra. Veikė šie pagrindiniai skyriai su atitinkamu lovų skaičiumi- vidaus ligų 35, chirurginis 70, vaikų ligų 30, otorinolaringologijos 20, akių ligų 10, infekcinis-odos 35. Taip pat veikė tuberkuliozės dispanseris su 30 lovų, gimdymo namai su 60 lovų, sanitarinė epidemiologinė stotis bei vaikų konsultacinė. 1975 m. iš Šakių į Telšių ligoninę atvažiavo dirbti gydytojas ortopedas-traumatologas Vytautas Purlys. 40 lovų ortopedijos-traumatologijos sk. buvo atliekamos pirmosios Lietuvoje klubo sąnario protezavimo bei kitos sudėtingos ortopedinės ir traumatologinės operacijos. Tuo metu ligoninei vadovavo Algimantas Janulionis1979 m. įsteigtas 25 lovų neurologijos skyrius, kuriam vedėjavo gyd. neurologas Vincas Mikutis. Ligoninė tapo garsi ne tik Vakarų Lietuvoje, bet ir visu sąjunginiu lygmeniu. Atvykdavo operuotis pacientai iš Latvijos, Rusijos, Ukrainos.
1990 m. Telšių rajono ligoninės vyriausiuoju gydytoju tapo Alvydas Vaidakavičius, o nuo 1997 m. Alma Vitkienė. Vyko ligoninės pertvarkos, restruktūrizacijos etapai. Per kelis dešimtmečius buvo padaryti dideli žingsniai į priekį, nuvedę į pasikeitusią, modernią, šiuolaikišką ligoninę. Ir 2010 m. pagal Sveikatos Apsaugos Ministerijos nustatytų rodiklių atitikmenis Telšių ligoninei suteiktas Regioninės Telšių ligoninės statusas.
Nuo 2018 m.atidarytas palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius. Veikia 35 slaugos ir palaikomojo gydymo lovas bei 5 paliatyviosiospagalbos lovas skirtos suaugusiems bei vaikams. 2019 m. VšĮ Regioninei Telšių ligoninei vadovauti pradėjo, tiek gydytojos, tiek medicinos įstaigos administravimo darbo patirtį turinti, direktorė Jovita Seiliuvienė.
Šiandien ligoninėje yra 173 stacionarinės lovos, funkcionuoja vidaus ligų, akušerijos-ginekologijos, neurologijos, chirurgijos, ortopedijos traumatologijos, vaikų ligų, reanimacijos ir reabilitacijos skyriai. Telšių ligoninė nebūtų įgavusi tokio aukšto statuso, jeigu neturėtų reanimacijos. Jeiveiklos pradžioje sulaukdavo apie tris šimtus pacientų per metus, dabar jų skaičius stipriai išaugęs - per metus čia gydoma apie septyni šimtai ligonių. Skyriuje atliktas kapitalinis remontas, o prieš keletą metų iš Europos Sąjungos lėšų nupirkta nauja moderni įranga.
Per metus stacionare gydosi apie 6000 ligonių. Bendras hospitalizuotų ligonių skaičius mažėja, nes aktyviai dirbama, siekiant didinti prioritetinių stebėjimo ir dienos stacionaro paslaugų skaičių.Nuo 2020 m. sausio mėnesio atidarytas naujas dienos stacionaro kabinetas. Šių paslaugų poreikis kasmet didėja ir siekia 2000 paslaugų per metus.
Naujose, moderniose operacinėse, atliekama virš 2200 ambulatorinių operacijų ir virš 3000 chirurginio profilio medicininių intervencijų. Dirbama su šiuolaikiška aparatūra, C-lanku rentgeno aparatu. Ortopedijos traumatologijos skyriuje protezuojami klubo, kelio ir pečių sąnariai. Nuo 2020 m. ligoninėje dirba aukštos kvalifikacijos gydytojai ortopedai-traumatologai Viktoras Jermolajevas, ir Ali Khalil Chahine. Optimizuojant stacionarinių paslaugų teikimą, nesudėtingos paslaugos perkeliamos į dienos chirurgijos lygmenį. Nuo 2018 m. buvęs 500 dienos chirurgijos atvejų skaičius šiai dienai išaugo iki 1100 atvejų per metus.
VšĮ Regioninė Telšių ligoninė džiaugiasi renovuotu ir sustiprėjusiu Akušerijos–ginekologijos skyriumi. Skyriaus ginekologijos poskyryje taikomi optimalūs konservatyvaus gydymo metodai ir pažangiausi operacinio gydymo būdai, šiuolaikiniai minimaliai invazyvaus gydymo metodai. Gimdymų skaičius akušerijos skyriuje pastebimai didėja, o ligoninės akušeriai ginekologai sulaukia gausių padėkų iš čia gimdančių moterų. Skyriuje yra trys atnaujintos gimdymo palatos, aprūpintos šiuolaikiška, modernia aparatūra gimdyvės ir vaisiaus būklei sekti viso gimdymo metu. Skyriuje per metus vyksta daugiau kaip 300 gimdymų, iš jų apie 15-20 proc. užbaigiama planine arba skubia cezario pjūvio operacija. Nuo 2020 m. skyriui vadovauja gerai žinomas aukštą kvalifikaciją turintis gydytojas akušeris-ginekologas Tomas Lūža.
Ligoninėje teikiamos ir specializuotos ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos. Bendras apsilankymų skaičius per metus pas gydytojus specialistus siekia 130 000. Skubios pagalbos paslaugos teikiamos Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje, kuriame yra moderniausia aparatūra bei atnaujinta operacinė, gaivinimo palata, vaikų apžiūros kambarys, chirurgų traumatologų stebėjimo palata, izoliatorius. Čia bendras apsilankymų skaičius per metus siekia 21 000.
VšĮ Regioninėje Telšių ligoninėje yraskaitmeninis rentgenas bei itin modernus visą parą veikiantis kompiuterinis tomografas (virš 3000 tyrimų per metus). Magnetinio rezonanso pagalba atliekami reikalingiausi visų sričių stuburo (krūtininiai, juosmeniniai, kaklo srities), sąnarių, galvos magnetinio rezonanso tyrimai (virš 5000 tyrimų per metus). 2013 metais įsigijus naują kaulo tankio tyrimo aparatą, pradėtos teikti kaulo tankio tyrimo paslaugos.
Hemodializės skyriuje per metus atliekama virš 3400 dializių. Nuo 2011 metų VšĮ Regioninė Telšių ligoninė pradėjo dalyvauti atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programoje, kurių kasmet atliekama apie 5000. Taip pat dalyvaujama priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos ir storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programose ir atliekama apie 400 kolonoskopijų per metus.
VšĮ Regioninė Telšių ligoninė turi visas galimybes teikti medicinines reabilitacines paslaugas su modernia fizioterapine aparatūra. Medicininė reabilitacija tai kompleksinis medicininių reabilitacijos priemonių taikymas, siekiant kuo geriau atkurti sutrikusias arba, kai pakitimai negrįžtami, jas kompensuoti ar palaikyti pasiektą funkcinio pajėgumo lygį. Reabilitacijos procedūros taikomos tiek sergantiesiems lėtinėmis ligomis, siekiant jas pristabdyti ir pagerinti pacientų gyvenimo kokybę, tiek ligoniams, įvykus ūmioms traumoms bei susirgimams, tokiems kaip insultas ar infarktas.
LR Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymu VšĮ Regioninė Telšių ligoninė yra patvirtinta atramine insultų klasterių ir pirmo lygio traumų centro ligonine. VŠĮ Regioninėje Telšių ligoninėje garantuojamas kokybiškų paslaugų teikimas, o personalą nuolat papildo nauji gydytojai. Šiandieninėje ligoninėje dirba 91 gydytojas bei 182 slaugos specialistai.