BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Reabilitacija — galimybė negalią įveikti be vaistų

Data

2021 01 25

Įvertinimas
6
Ieva Radavičienė ir Ramunė Borisė.png

Antrą mėnesį Regioninės Telšių ligoninės Reabilitacijos skyriuje darbuojasi fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Ieva Radavičienė. Medikė su kitų specialistų pagalba stengiasi pacientų gyvenimams sugrąžinti kokybę bei tvirtina, kad įvairias ligas ir negalavimus galima gydyti ne medikamentais, o natūraliais metodais.
Justina Lukošienė


Ieva Radavičienė užaugo ir mokėsi Kaune. Ten baigė katalikiškąją gimnaziją, po kurios medicinos mokslus krimto Lietuvos sveikatos mokslų universitete. Pasakjos, reabilitacija susidomėjo dar antrame kurse. „Studijų metais dalyvavau Studentų mokslinės draugijos veikloje, dvejus metus buvau SMD Reabilitacijos būrelio pirmininkė. Kuo giliau pažinau reabilitaciją, tuo labiau man ji patiko: įvairios ligos ir negalavimai gydomi ne spalvotomis tabletėmis, o natūraliais metodais (judesiu, masažu, fizinėmis bei fizikinėmis priemonėmis). Jokiu būdu nenoriu nuvertinti medikamentinio ar chirurginio gydymo, kuris daugeliu atvejų yra būtinas, tačiau pasitaiko ir tokių situacijų, kai pacientai, ieškodami greitesnių ir lengvesnių sveikatos problemos sprendimo būdų, griebiasi tablečių ir nesusimąsto, kad 50 proc. mūsų sveikatos priklauso nuo gyvenimo būdo. Žinoma, reabilitacija nėra patogi, nes nėra visiems tinkančio standarto, todėl tenka kūrybiškai žvelgti į kiekvieną atvejį, o pačiam pacientui—įdėti nemažai asmeninių pastangų bei turėti kantrybės",— sakė fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja.
Rezidentūros metais medikei teko pamatyti net septynių Lietuvos gydymo įstaigų darbą iš arti, o, pabaigus mokslus, jos pirmąja darboviete tapo Regioninė Telšių ligoninė, kurioje taip pat dirba gydytojos sutuoktinis — geriatras Benediktas Radavičius. „Bebaigiant rezidentūros studijas, kartu su vyru pradėjau žvalgytis darbo perspektyvų mažesniuose Lietuvos miestuose. Žemaitija visada buvo mums labai artima, tad, rinkdamiesi būsimą gyvenamąją vietą, labai ilgai nesvarstėme, o ir nenusiskriaudėme — jei j au gyventi, tai tik sostinėje! Daugiau pasidomėję Regionine Telšių ligonine, buvome maloniai nustebinti jaunėjančiu kolektyvu, kuris nestokoja nei žinių, nei patirties, progresyviai mąstančia administracija bei teikiamų paslaugų spektru",— pasidžiaugė Ieva Radavičienė.
Anot jos, nuo pat pirmųjų darbo dienų laukė malonios staigmenos: nuosavas, šviesus ir erdvus kabinetas, draugiška ir darbšti slaugytoja, vedėja, pasiruošusi atsakyti į iškylančius klausimus, o kur dar visa reabilitacijos komanda, petys petin keliaujanti su pacientais jiems sunkiu laikotarpiu. „Pradėjus dirbti Regioninėje Telšių ligoninėje, susidūriau su netikėtu kolegų džiaugsmu ir dėkingumu už tai, kad galiu jiems pagelbėti sprendžiant pacientų sveikatos labirintus. Toks požiūris yra visiškai nesuprantamas, atkeliavus iš didžiųjų miestų ligoninių, kur gydytojas yra matomas kaip konkurentas, o pacientas—statistinis vienetas. Čia pacientas yra pirmoje vietoje, nes ligoninės personalas visomis turimomis priemonėmis stengiasi atstatyti dėl tam tikros ligos ar traumos prarastas paciento funkcijas",— atviravo fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja.
Kaip aiškino Ieva Radavičienė, medicininė reabilitacija — kompleksinis medicininių reabilitacijos priemonių (fizioterapijos, kineziterapijos, ergoterapijos, logoterapijos, ortopedinių ir techninės pagalbos priemonių, psichologinės pagalbos, gydymo vaistais, dieta, pacientų ir jų artimųjų mokymo) taikymas, siekiant kuo geriau atkurti sutrikusias arba, kai pakitimai negrįžtami, jas kompensuoti ar palaikyti pasiektą funkcinio pajėgumo lygį. Kalbėdama apie darbo praktikoje tykančius iššūkius, specialistė pabrėžė, kad fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, kaip ir bet kuris kitas gydytojas, iššūkių, kylančių dėl nestandartinių atvejų, retų ligų ar jų kombinacijų, nevadins problemomis, mat tokios situacijos netgi ugdo kūrybiškumą, kompetenciją ir bendradarbiavimą su kitais specialistais. „Sunkiausi momentai atsiranda, kai medikas turi būti „influenceriu", vadybininku, sugebančiu motyvuoti pacientą stengtis dėl savo paties sveikatos ir gyvenimo kokybės",—konstatavo fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja.
Ji akcentavo, kad reabilitacijos procedūros taikomos tiek sergantiesiems lėtinėmis ligomis, siekiant jas pristabdyti ir pagerinti pacientų gyvenimo kokybę, tiek ligoniams, įvykus ūmioms traumoms bei susirgimams, tokiems kaip insultas ar infarktas. „Visais atvejais reabilitacija yra tik sudėtinis gydymo komponentas, kuris dažniausiai pagerina pacientų savijautą. Geriausi ir ilgalaikiai rezultatai pasiekiami esant neįsisenėjusiems funkcijų sutrikimams",—apibendrino Ieva Radavičienė ir pridūrė, kad visgi tai nėra panacėja.
Antrą mėnesį Reabilitacijos skyriuje dirbanti specialistė teigė, kad kol kas dar negali pateikti gilių įžvalgų apie pacientų dalyvavimą reabilitacijos procese ar pasitenkinimą teikiamomis paslaugomis, nes pandemijos laikotarpiu pacientų aktyvumas yra sumažėjęs, tačiau tie pacientai, kuriems tikrai reikalinga pagalba, jos atkakliai ieško ir noriai dalyvauja sprendžiant sveikatos problemas.
Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja tikina, jog Regioninės Telšių ligoninės Reabilitacijos skyrius paslaugų gausa bei kokybe nė kiek nenusileidžia didžiausioms Lietuvos gydymo įstaigoms, mat jauni, entuziastingi kineziterapeutai ir ergoterapeutai, patyrosios masažistės, malonios slaugytojos bei kiti specialistai, į savo rankas pasitelkdami įvairiausias priemones ir aparatus, daro stebuklus. „Šioje gydymo įstaigoje reabilitacija gali būti teikiama pačiomis paprasčiausiomis priemonėmis, kai mankštos metu pacientas naudoja savo kūno svorį, gumą ar svarelius; vandenyje, kai papildomai veikia slėgis ir temperatūra; ar taikant galingus fizioterapijos aparatus. Pacientams, patyrusiems veido nervų pažeidimus, aš pati asmeniškai darau tikslumo reikalaujančias lazerio bei elektrinės stimuliacijos procedūras. Labai džiaugiamės pagaliau galėdami atnaujinti masažo paslaugas sunkiems ligoniams, nes paskiepytas personalas jaučiasi daug saugiau ir ramiau. Taip pat norėčiau paminėti, jog nuo kovo mėnesio bus pradėtas vykdyti dvejus metus truksiantis biomedicininis tyrimas „Kineziterapija postkovidinėje pulmonologinėje reabilitacijoje", kuris bus atliekamas Regioninėje Telšių ligoninėje. Bus kviečiami pacientai, sirgę COVID-19 liga ir turintys išliekančius plaučių funkcijos sutrikimus (dusulys, kosulys). Tyrėjų komanda, sudaryta iš gydytojos pulmonologės, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojos bei dviejų kineziterapeučių, tyrimo metu pacientams taikys skirtingas mankštos metodikas ir sieks išsiaiškinti efektyviausią būdą kaip pagerinti šių žmonių kvėpavimo funkciją bei gyvenimo kokybę. Norintys dalyvauti tyrime, pirmiausia turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris nukreips pas reikiamus specialistus",— dėstė fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Ieva Radavičienė.