BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Gydytojas anesteziologas-reanimatologas — neatsiejama ir svarbi operacinės komandos grandis

Data

2021 08 31

Įvertinimas
5
Kaukenaite.png

Nuo rugpjūčio 1-osios Regioninėje Telšių ligoninėje darbą pradėjo gydytoja anesteziologė-reanimatologė Monika Kaukėnaitė. Specialistė, kuri jau nuo vaikystės lydima šios medicinos srities, teigia, kad kritinis mąstymas, situacijos numatymas 10 žingsnių į priekį, operatyvumas, greita reakcija — esminės savybės, kurios yra būtinos anesteziologo-reanimatologo darbe. 
Justina Lukošienė

Gydytoja anesteziologė-reanimatologė Monika Kaukėnaitė gimė Kaune, pirmuosius savo 10 metų nugyveno Ukmergėje, o vėliau, susiklosčius aplinkybėms, persikėlė gyventi į Vilnių. „Kadangi didžiąją savo gyvenimo dalį praleidau sostinėje, laikau save vilniete. Be galo myliu šį miestą",— sakė Monika Kaukėnaitė bei pridūrė, kad būtent čia ir baigė medicinos studijas. Pasak gydytojos, jos šeimoje medicina keliauja per kelias kartas, mat močiutė ir mama yra slaugytojos, o tėtis — gydytojas, taip pat anesteziologas-reanimatologas. Kai mokykloje reikėjo rinktis tolimesnę mokslų kryptį, tvirtai nusprendė, kad sieks karjeros, susijusios su medicina. Tikslingai tam ruošėsi bei sėkmingai įstojo į VU Medicinos specialybę.
Rinkdamasi specialybę, mergina nusprendė pasukti anesteziologijos-reanimatologijos kryptimi, nes ši medicinos sritis lydėjo ją nuo vaikystės. „Lankydama tėtį darbe, suprasdavau, kur esu, darbo specifika buvo aptarinėjama namuose. Tiesa, tik įstojusi į medicinos studijas, tikėjausi, kad rasiu sau tinkančią kitą specialybę — pasirinkimas tikrai platus — bet niekas kitas „nelipo". Vasaros praktikos metu, kurią atlikau trečiame kurse Vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje, pajutau, kad tai mano sritis. Ši specialybė žavi greitu rezultatu — efektyviu nuskausminimu ar ūmios/kritinės būklės suvaldymu",— pasakojo Monika Kaukėnaitė.
Atvykti į Žemaitijos sostinę jauną gydytoją paskatino aplinkybės: įstojusi į mokamą rezidentūros vietą, ieškojo gydymo įstaigų, kurioms trūksta šių specialistų. Pasirinkimo variantai buvo du, vienas iš jų — Regioninė Telšių ligoninė. „Dabar džiaugiuosi priėmusi tokį sprendimą. Pirmos dienos nebuvo labai lengvos, nes prireikė „įsivažiavimo" ir apsipratimo ne tik su nauja darbo vieta, bet ir su visiškai nepažįstamu miestu",—kalbėjo gydytoja anesteziologė-reanimatologė ir padėkojo ligoninės administracijai už sprendimą priimti į savo komandą bei finansuoti jos rezidentūrą.
Specialistė taip pat pasidžiaugė tiek reanimacijoje, tiek operacinėje ją supančiais kolegomis bei šauniu ligoninės personalu, kurio dėka adaptacinis periodas įvyko sklandžiai ir greitai.
Kalbėdama apie anesteziologiją ir reanimatologiją, Monika Kaukėnaitė pabrėžė, kad šios sritys panašios, bet kartu ir labai skirtingos, mat ne veltui dalis specialistų pasirenka vieną ar kitą kryptį, karjerą tęsia daugiau anesteziologijoje arba reanimatologijoje. „Principai abiejų sričių panašūs —palaikyti gyvybines žmogaus funkcijas operacijos arba ūmių kritinių būklių metu. Skiriasi tuo, kad planinio darbo operacinėje metu esi atsakingas už vieną pacientą, pasitinki jį prie operacinės slenksčio, taikai analgeziją, sieki adekvataus miego lygio operacijos metu, kontroliuoji gyvybines funkcijas, sudarai reikiamas sąlygas operatoriui atlikti savo darbą bei išlydi pacientą į skyrių po operacijos.
Reanimacijoje vienu metu būna ne vienas ir ne du pacientai. Pagrindinis tikslas — pavaduoti gyvybines funkcijas į savo rankas perimant plaučių, širdies ir kraujagyslių, inkstų, kepenų veiklą, sudaryti sąlygas, duoti laiko pacientui sveikti taikant konkretų gydymą",— dėstė anesteziologė - reanimatologė.
Šiuo metu pagrindinis gydytojos darbo krūvis — operacinėje. Dienos tikslas — operacinės plano įgyvendinimas. Jis prasideda nuo nuoseklaus pokalbio su pacientu, jo apžiūros, tyrimų įvertinimo. Tuomet seka anestezijos plano sudarymas, anestezistės informavimas apie jį, bendras veiksmų sustygavimas. Anestezijos metodai parenkami pagal operacijos pobūdį ir veiksnius, susijusius su pačiu pacientu. Galima intraveninė, bendroji ir regioninė anestezijos rūšys. Pacientas sutinkamas operacinėje, jam į veną įvedamas kateteris, skirtas skysčių infuzijai, pradedamas gyvybinių funkcijų sekimas. Pacientas užmigdomas, nuskausminamas, dažniausiai kvėpuoja už jį aparatas, reguliuojamas kraujo spaudimas ir užtikrinama širdies veikla. Operacijai pasibaigus, pacientas išbudinamas ir transportuojamas į pooperacinę palatą, o operacinė ruošiama sekančiam pacientui.
Anot pašnekovės, jos darbo kasdienybėje iššūkių pasitaiko vos ne kiekviename žingsnyje. „Tai lemia įvairiausi veiksniai, susiję tiek su pacientu, tiek su aparatūra. Tačiau turi numatyti visas galimas situacijas, galvoje turėti paruoštą planą bei kelis skirtingus variantus problemai išspręsti. Labiausiai džiugina geras galutinis rezultatas — nuskausmintas bei patenkintas pacientas. Jo nebūtų be išvien veikiančios visos operacinės komandos",—konstatavo kompetentinga specialistė bei paatviravo, kad jai atmintyje įstrigo studijų metais pasitaikiusi proga asistuoti kardiochirurgams širdies operacijos metu, kai teko palaikyti plakančią širdį. Taip pat įsiminė 7 mėnesių mergytei atlikta trombų šalinimo operacija iš plaučių arterijos, taikant dirbtinę kraujo apytaką.
Visgi anesteziologo-reanimatologo darbo kasdienybė neatsisiejama ir nuo mirties. Gydytoja apgailestavo, kad, esant nevisiškai sutvarkytai teisinei sistemai, Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrius dažnai tampa paskutine stotele garbingo amžiaus pacientams. „Artimiesiems bijant šio natūralaus proceso, jų mamos/tėčio ar senelio/močiutės gyvybė užgęsta ne savo namuose, būnant apsuptiems mylimų veidų, o svetimoje palatoje",— teigė Monika Kaukėnaitė.
Paklausus, kaip COVID-19 pandemija paveikė gydytojo anesteziologo-reanimatologo darbą, paskutinio karantino metu dar Santaros klinikose dirbusi medikė atviravo, kad COVID-19 pandemija labai paveikė specialistų paruošimą: sumažėjus planinių operacijų, rezidentai buvo perskirstyti į Reanimacij os ir intensyviosios terapijos skyrius. „Baigėme rezidentūrą, praleidę mažiau laiko operacinėse, tačiau reikšmingai prisidėję prie pačių sunkiausių COVlD-19 sergančių pacientų gydymo",—neabejoja gydytoja anesteziologė-reanimatologė Monika Kaukėnaitė.
Pokalbiui pasisukus apie poilsį, pašnekovė vardijo, kad pasivaikščiojimas gamtoje, grožinė literatūra, joga, meditacija, pasivažinėjimas dviračiu ar motociklu yra efektyvūs atsipalaidavimo bei streso mažinimo būdai po įtemptos darbo dienos.