BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Regioninėje Telšių ligoninėje senjorų sveikata rūpinsis gydytojas geriatras

Data

2020 10 06

Įvertinimas
10
J.Maciukaitis.png

Regioninė Telšių ligoninė tarp visų gydymo įstaigų Vakarų Lietuvos regione išsiskiria tuo, jog turi perspektyvius gydytojus geriatrus, kurie savo turimas žinias pritaikys ne tik kuriant Geriatrijos skyrių ligoninėje, bet ir gydant klastingas vyresnio amžiaus pacientų ligas. Gydytojas geriatras Jonas Mačiukaitis greitu metu su kolega Benediktu Radavičiumi atminties sutrikimų kabinete teiks ambulatorines paslaugas pagyvenusio amžiaus pacientams, turintiems atminties sutrikimų.
Justina Lukošienė

Gydytoj as geriatras Jonas Mačiukaitis gimė ir užaugo Klaipėdoje. Ten pat baigė Vytauto Didžioj o gimnazij ą, po to krimto medicinos mokslus Lietuvos sveikatos mokslų universitete Kaune. Mokyklos laikais gabiam vaikinui visi dalykai sekėsi puikiai, tad, stovint ateities pasirinkimų kryžkelėje tarp teisės ir medicinos, jis pasirinko mediko kelią. „Visi galvojo,jog aukšto vyro vienintelis kelias medicinoje yra chirurgija. Tačiau studijų metais, kai prasidėjo daugiau kitų klinikinių dalykų, pamačiau, jog terapinėse specialybėse yra daugiau palaikomas kontaktas su pačiu pacientu. Kadangi man visada patiko bendrauti su žmonėmis, juos išklausyti, suprasti, tai ir pasukau į terapiją“,— pasakojo šiltai besišypsantis gydytojas.
Renkantis rezidentūros studijų kryptį tarp vidaus ligų ir geriatrijos, medikui pastaroji specialybė pasirodė patrauklesnė savo specifiškumu. Pasak jo, vidaus ligos yra ganėtinai plati specialybė, joje nėra to savitumo, į kurį butų galima gilintis, o geriatrija tai turi. „Baigus rezidentūros studijas, kolega Benediktas Radavičius pakvietė prisijungti prie komandos. Kurį laiką vykdavome į Telšių ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyrių budėti. Nuo pat pradžių pastebėjome, kad ligoninės administracija ir visi čia dirbantys kolegos pakankamai šiltai ir pozityviai žiūri į jaunus specialistus. Pasijutome iš tiesų laukiami“,— dalijosi įspūdžiais geriatras. Nors pats yra klaipėdietis, Telšiai jam nebuvo svetimas miestas, nes žmonos gimtosios šaknys stipriai įaugę Žemaitijos sostinėje: jau 10 metų tenka vasaras leisti pas žmonos senelius. Pasirodo, kad mediko sutuoktinė taip pat neabejinga mediko profesijai — savo profesinį kelią sieja su šeimos medicina.
Kaip jau anksčiau minėta, Jonas Mačiukaitis kartu su gydytoju geriatru Benediktu Radavičiumi dalyvauja Geriatrijos skyriaus kūrime, kuris turėtų būti įsteigtas iki 2022 m. Regioninėje Telšių ligoninėje. Specialistas su kolega pasidžiaugė, jog ligoninės administracija palankiai žiūri į geriatru idėjas, kurias jie ruošiasi įgyvendinti būsimame skyriuje, bei uždegė joms žalią šviesą. „Džiugu, kad Regioninės Telšių ligoninės administracija nesutapatino šio skyriaus su slauga, nes didžiųjų miestų gydymo įstaigose kažkodėl vyrauja toks požiūris į Geriatrijos skyrius. Mes stengiamės atsijoti geriatriją nuo slaugos. Slaugomi pacientai nuo geriatrinių pacientų skiriasi tuo, jog pastarieji yra judantys, krutantys. Jie dalyvauja gyvenime, yra gydytini ir mokytini, su jais galima dirbti. Be abejo, jaunystės eliksyro neįpilame, gyvenimo dešimtmečiais neprailginame, tiesiog sugrąžiname tokių pacientų gyvenimams kokybę, kad kuo ilgiau patys apsitarnautų. Pavyzdžiui: senyvo amžiaus žmogus buvo vaikštantis, o staiga atgulė į patalą. Mes, geriatrai, mėginame diagnozuoti ir išgydyti ligą, kuri buvo lemiamas tokių pasekmių veiksnys, o po to su ergoterapeutų ar kineziterapeutų pagalba mėginame juos pastatyti ant kojų. Stengiamės atitolinti tą hospitalizacij ą į slaugos ar globos namus“,— dėstė geriatras.
Kalbėdamas apie iššūkius geriatrijoje, specialistas pirmiausia pabrėžė, jog geriatriniai pacientai yra poliligoti, t.y. turintys daugiau nei dvi lėtines ligas, prie kurių kartais prisideda ir ūmi infekcija. Anot Jono Mačiukaičio, apie 50 proc. senyvo amžiaus žmonių ligos pasireiškia netipiniais simptomais, kas yra sudėtinga įtarti ir diagnozuoti tiek šeimos gydytojams, tiek Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje dirbantiems terapeutams. „Be specifinių žinių yra ganėtinai sudėtinga. Dažnai šie specialistai bijo geriatrinių pacientų, nes ligos jiems pasireiškia netipiškai. Esame įpratę, jog plaučių uždegimą lydi kosulys ir karščiavimas, o mūsų pacientai gali tapti vangesni, ir tiek. Pasitaiko tokių situacijų, kai į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių atveža vyresnio amžiaus žmogų dėl griuvimo, o mes turime įžvelgti, kad galbūt už šito slypi ir daugiau“,— akcentavo gydytojas.
Kitas iššūkis, su kuriuo tenka susidurti darbo kasdienybėje, tai artimųjų nenoras pripažinti, jog jų šeimos narys serga demencija. Pasak mediko, dažnai reikia mokyti ne tik patį ligonį, kaip gyventi su liga, bet ir jų artimuosius. „Kalbant apie pacientus, sergančius demencija, tai jų artimieji dažnai neigia, kad jų mamai ar tėčiui yra blogai. Savo namuose tas žmogus orientuojasi, o atvežtas į polikliniką ar Priėmimo-skubios pagalbos skyrių yra panikos būsenoje, nes būna pasimetęs. Sergantis demencija asmuo, išplėštas iš savos aplinkos, jaučiasi labai blogai, bet ne visi jo artimieji tai supranta ir kaltina medikus, jog jam kažką padarė. Demencija — išties labai klastinga liga“,— konstatavo geriatras.
Šiuo metu gydytojas su kolega Benediktu Radavičiumi dirba Vidaus ligų skyriuje — pagal savo profilį prižiūri vyresnio amžiaus pacientus, taip pat padeda Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje, o po dviejų savaičių pradės teikti ambulatorines paslaugas — dirbs su pacientais, turinčiais atminties sutrikimų. Abu geriatrai neslepia, kad turi plačių užmojų įgyvendinant savo idėjas Regioninėje Telšių ligoninėje, jog senjorams būtų suteiktas efektyviausias gydymas.